800x600 svetosavski dom u NisuСветосавски дом Саборне цркве са благословом Његовог преосвештенства Епископа г. Теодосија наставља свој недељни културни програм. Сваког уторка у редовним приликама, у продужетку акатиста од 17 часова, предвиђено је организовање предавања, промоција и трибина. Двадесет прво по реду предавање, на дан 9. маја, одржано је на тему ''Светотајински живот цркве''. Предавач је био протојереј Светислав Петровић, старешина Храма Светог Луке у Нишу.

РЕЗИМЕ ПРЕДАВАЊА:
Уобичајено свођење светотајинског живота цркве на седам светих тајни представља сужавање црквеног простора и живота православних хришћана. Наша вера је дубља, шира и налази се изнад уоквиравања која су настала под утицајем западног богословља. Светотајински живот је свеукупан богослужбени живот православне цркве. У средишту тог живота налази се света литургија (или евхаристија, или света служба, како се она још назива). Она је откровење и даривање Бога човеку који то прима са вером, љубављу и надом. Сусрет Бога са човеком има своје место и време. Место је црква или дом Божји, а време је литургија. Крштење је тајна којом човек постаје православни хришћанин, уводи се у светотајински живот цркве, у свету литургију. Оно је двоједина тајна са миропомазањем, која има литургијски значај и испуњење у светом причешћу. У животу православних хришћана смаатра се да је гордост почетак сваког греха, а да је покајање повратак Богу. На исповести свештеник саучествује у болу онога који се каје. Ова тајна није сама по себи довољна, већ је то припрема за свето причешће. То не значи да је суштина исповести у обреду који је обавезан пред свако причешће, већ у преображају који треба да се догоди у дубини човековог бића. Света тајна јелеосвећења је обраћање цркве Богу као лекару душа и тела, ради исцељења болести. Свети апостол Јаков је писао: ''исповедајте једни другима своја сагрешења и молите се Богу да оздравите''. Овај светотајински начин лечења је саборни чин црквене заједнице, који приближава оболелог човека Христу. Света тајна брака је икона оног односа између Христа и цркве по узору на који муж и жена хришћани треба да оформе своју породицу. Љубав којом се они спашавају овим чином присаједињује се тајни цркве. По Светом Јовану Златоустом, за свету тајну брака важне су три ствари у којима се она открива: трпљење, жртвовање и љубав у радости. Света тајна свештенства односи се на људе који су се посветили служењу Богу и олтару, улазећи својим рукоположењем у црквену јерархију (клир). Ако нисмо литургични, ми улаазимо у сферу традиционалних или номиналних хришћаана. Али ако се причешћујемо светим Божјим тајнама, то је извор сваке Божје благодати.