На дан празника Успења Пресвете Богородице, 28. августа 2023. године, у селу Вргудинац, у близини Беле Паланке, Његово Преосвештенство Епископ нишки г. Арсеније је извршио чин Великог освећења храма, посвећеног овом великом празнику Мајке Божије.

Овај храм је изграђен давне 1907. године, међутим, препуштен зубу времена и природним стихијама, оронуо је и пропао.

Иницијатива за обнову храма у Вргудинцу покренута је 2020. године, када се почиње са опсежним и темељним радовима. Преосвећени Владика обишао је почетне радове у децембру 2020. године.

У наредну радну посету Преосвећени Епископ долази у фебруару 2022. године. Радови су доста узнапредовали.

На дан празника Успења Пресвете Богородице, 28. августа 2022. године, извршено је освећење темеља вргудиначког храма.

Годину дана касније, на данашњи дан, храм и храмовна порта стоје као украс овог краја. Међу добротворима ове светиње истакао се господин Филип Петровић из Ниша, који је за велики труд, љубав и жртву које је уложио у овако брзу и квалитетну обнову храма у Вргудинцу одликован високим одликовањем Српске Православне Цркве, орденом Светог Краља Милутина.

Поред тога што ће овај новоосвећени храм стајати као украс Вргудинца и целог белопаланачког краја, ток обнове ове светиње стоји свима и као пример труда, љубави и посвећености Светој Мајци Цркви.