IMG 20190712 100611

Његово Преосвештенсво Епископ нишки Г. Г. Арсеније служио је Свету архијерејску Литургију у Храму Светих апостола Петра и Павла у Вртишту, на дан када молитвено славимо ове Светитеље - у петак, 12. јула 2019. године.
Његовом Преосвештенству су саслуживали протојереји-ставрофори Јован Илић, Мирољуб Стојановић, јеромонах Атанасије (Марковић), протојереји Ненад Томић, Саво Крчо, Владица Савић, протонамесник Хранислав Јовановић, старешина храма у Вртишту и ђакон Ђорђе Филиповић.

Са певнице су одговарали нишки студенти и свештеници, а храм је био испуњен верним народом.

Након заамвоне молитве уследио је троструки литијски опход око цркве, освећење славских дарова и резање колача.

Преосвећени Владика присутном народу се обратио пригодном беседом, а започео је своје архипастирско слово речима Светог Јустина Ћелијског, који је говорио о Светим апостолима Петру и Павлу који су били:

"...најбогатији сиромаси, који нису имали ни торбе ни штапа, али који су имали оно благо вечно и непролазно. Уместо пролазног и смртног живота понудили су вечни и бесмртни живот".

Његово Преосвештенство Епископ нишки Г. Г. Арсеније

__________________________________________________________________________________________

Храм Светих апостола Петра и Павла у Вртишту је грађен у периоду од 1935. до 1939. године.
{oziogallery 1998}