CrkvaSvTrojiceAdrovacЦрква Св. Тројице налази се близу села Горњи Адровац на узвишењу званом Голо брдо. То је спомен црква саграђена на месту где је у српско – турском рату из 1876. године као добровољац погинуо руски пуковник Николај Николајевич Рајевски, по коме је Толстој обликовао лик Вронског у роману „Ана Карењина“. На месту погибије пуковника Рајевског његови ратни другови су подигли скроман споменик који се и данас налази испред улаза у цркву. Грофица Марија Рајевска је уз финансијску помоћ послала и све планове по којима црква треба да буде саграђена и украшена. Радови на изградњи цркве отпочети су у пролеће 1902. а већ 2. септемба 1903. године је освећена од стране епископа нишког Никанора. Цркву је градио Јосиф Колар из Ниша уз труд и надзор владике нишког Никанора Ружичића, како пише на спомен плочи. Црква Св. Тројице има основу слободног грчког крста са ниским угаоним тремовима између кракова крста. Средишњи део надвисује масивна купола са прозорским отворима. Кроз трифоре светлост улази у сваки крак крста. Фасада је обложена керамичким плочицама у виду мозаика са наизменичним пољима жуте и црвене боје. Архитектонски је конципирана у традицијама руског и српског црквеног градитељства. Унутрашњост је, према предлошцима руског сликара Виктора Михаиловича Васнецова, осликао 1903. године сликар Д. Обреновић из Далмације. И фреско декорација чини симбиозу српског и руског средњовековног сликарства оличено у великим српским светитељима и утемељивачима хришћанства у Русији. Поред уобичајених представа за наше цркве, овде су насликани Кнез Лазар Косовски и Св. Великомученик Александар Невски, док је изнад врата на западном зиду портрет пуковника Рајевског у свечаној униформи. Од композиција посебну пажњу заслужује Крштење Русије и Крунисање цара Душана у Скопљу. Иконостас је рађен у пуном дрвету, а иконе су дело академског сликара професора Андреја Козилова из Русије.

Литература: Документација Завода за заштиту споменика културе Ниш; З. Стевановић, Црква Св. Тројице у Горњем Адровцу – спомен црква руском пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, Алексинац 2010.

Преузето из књиге МАНАСТИРИ И ЦРКВЕ ЈУЖНЕ И ЈУГОИСТОЧНЕ СРБИЈЕ