predejane ruplje Храм са звоником у РупљуЦрква у Рупљу саграђена је 1874 године и посвећена је светом архангелу Гаврилу Обновљена је 1936 и тада је фрескописан и један део брода цркве. Због неодржавања храм ни после тога није задржао свој обновљени изглед па је због тога поново обновљен 1996/7. Том приликом је извршена реконструкција крова и урађени су тротоар око храма уз донације народа који је ту некада живео. Цркву данас чува једини стални становник Рупља г. Влада Момчиловић недашњи учитељ. Данас се око цркве народ окупља за сабор светих апостола Петра и Павла, што је највероватније литија села. Што се тиче богослужбеног живот он нажалост није развијен. У последњих неколико година на празник св. апостола Петра и Павла свету Литургију служи архијерејски намесник власотиначки, протојереј – ставрофор Зоран Стојановић. У плану је завршна обнова уз помоћ општине Црна Трава на чијем се подручју налази овај храм.
Парох предејански поред парохије са седиштем у Предејану опслужује и парохију рупљанску са седиштем у Рупљу од 1993 године. Некада је то била посебна парохија са много већим бројем становника него данас. Након другог светског рата већина становништва одселила се из тих крајева и сада многи живе углавном у Београду или околини.