BrojSestВећ шеснаесту годину за редом Православна Црква Светих Козме и Дамјана у нишком насељу Никола Тесла свечано прославља други дан Духова, познат у народу као Духовски понедељак. Ова Црква већ годинама на овај празник привлачи велики број како свештенослужитеља и народа тако и деце. Ове године деца нису присуствовала богослужењу у великом броју јер се празник Духова пао нешто касније него прошле године, па је распуст за децу већ увелико почео. Зато је организовано из школе довођење деце ове године изостало. За певницом су били вероучитељ у ЕТШ-„Никола Тесла“ Златко Милковски, будући теолог Дамјан као и новоизабрани председник ГО Нишка Бања Дејан Јовановић. Ово је можда по први пут после Другог светског рата да човек на власти учествује на Светој Литургији певајући за певницом, улепшавајући притом богослужење не само својим присуством него и гласом. То је знак да се наш народ полако враћа својој вери али и да ће у наредним година у још већем броју похађати своје Свете Цркве и манастире. Са благословом старешине Цркве протонамесником Дејаном Милошевићем част да чита апостол ове године имао је управо нови председник ГО Нишка Бања Дејан Јовановић, коме и овом приликом честитамо на новој функцији и желимо му да мудро и одговорно управља народом. Већ по традицији беседу је изговорио протојереј у пензији Радован Петровић. Након Свете Литургије кренула је литија око Цркве а затим и кроз насеље. Певани су тропари Духова,Светог великомученика Пантелејмона као и тропар Светих Козме и Дамјана: „Свети бесребреници и чудотворци, Козмо и Дамјане, исцелите немоћи наше, бесплатно сте добили дар исцељења, бесплатно нам га и дарујте“. На крају литије пререзан је славски колач чији је домаћин био Миљан Божовић са породицом, након чега је старешина Цркве позвао окупљени народ на трпезу љубави.
Општи је утисак да је и ове године било доста народа како у Цркви на Светој Литургији тако и у литији.